Vse ure ali mobilne naprave prikazujejo trenutni čas; pametne ure vam bodo ponudile številne pametne funkcije, vendar so mehanske ure brezčasen kakovosten pripomoček, ki ne bo nadomestil nobene druge naprave. Toda kako delujejo mehanske ure in zakaj je njihova vrednost tako visoka?
Kakovostne mehanske ure
Mehanske ure se od številnih drugih ur razlikujejo predvsem po načinu delovanja. Mehanske ure nimajo skrite baterije, ki bi jo lahko zamenjali ali napolnili, in nimajo niti akumulatorjev.
Mehanske ure pridobivajo energijo iz mehanskega mehanizma, ki je sestavljen iz več deset drobnih sestavnih delov. Zaradi svoje domiselne ureditve lahko energijo gonilne vzmeti pretvorijo v sekundne impulze ob navijanju vzmeti ... Vendar pa se za razliko od običajne ure čas v enem dnevu lahko odstopa za približno 10-20 sekund. Mehanske ure, ki imajo certifikat COSC, pa lahko odstopajo za odličnih -4/+6 sekund na dan.
Mehanske urne mehanizme, znane tudi kot kalibre, izdelujejo specializirane urarske tovarne, med katerimi so najpogostejše znamke Miyota, Sellita ali ETA. Slednja švicarska blagovna znamka mehanizmov je v lasti podjetja Swatch. To podjetje je eden največjih dobaviteljev mehanskih mehanizmov na svetu.
Ker mehanske ure nimajo baterije, energijo pridobivajo z gibanjem roke ali z rednim navijanjem vzmeti prek krone. Nekateri vrhunski modeli mehanskih ur lahko z enim navitjem delujejo mesec dni, vendar jih je običajno treba naviti po 48 do 72 urah.
Čeprav ure z mehanskimi mehanizmi ne kažejo vedno točnega časa in imajo majhna odstopanja, mnogi ljudje cenijo njihovo izdelavo in pogosto umetniško vrednost, ki je ne more nadomestiti nobena druga popolnoma funkcionalna ura s pametnimi funkcijami.
Vrste mehanskih ur
Glede na način delovanja mehanske ure lahko mehanske ure razdelimo na dve vrsti, in sicer na ure na avtomatsko navijanje in ročno navijanje.
Ure na mehansko navijanje
Mehanske ure z ročnim navijanjem delujejo po načelu navijanja vzmeti z vrtenjem krone. To je najpogostejša vrsta mehanizma v starinskih in žepnih urah. Prav to ročno vrtenje navije vzmet v mehanski uri, zaradi česar ura deluje in začne kazati čas. Vendar klasične mehanske ure z ročnim navijanjem danes niso tako pogoste kot sodobnejši avtomatski mehanizmi.
Mehanske avtomatske ure
Ko gre za mehanske ure, ljudje danes pogosteje iščejo mehanske ure s samodejnim navijanjem. Samodejni mehanizem, ki se uporablja v teh urah, za pravilno delovanje zahteva gibanje zapestja, ki navije glavno vzmet v uri.
To gibanje ustvarja energijo, ki se prenaša na zobnike v uri, zaradi česar se premikajo kazalci. To je razlika med uro z mehanskim ročnim navijanjem in uro z mehanskim samonavijanjem. Pri nakupu mehanske avtomatske ure pa je pomembno, da si ogledate rezervo moči, ki kaže, kako dolgo lahko ura deluje in določa čas, ne da bi se napajala z energijo iz gibov zapestja.
Prednosti in slabosti mehanskih ur
Imeti žensko ali moško mehansko uro je oblika prestiža in razkošja. Katere so torej prednosti in slabosti teh ur?
Prednosti mehanskih ur
Velika prednost mehanskih ur je njihova dolga življenjska doba ob pravilni uporabi in vzdrževanju. Dolga življenjska doba se izkaže, ko se ure prenašajo iz roda v rod, kar je lahko ena od oblik dedovanja.
Mehanske ure imajo tudi večjo vrednost, izdelane so iz visokokakovostnih materialov, lažje jih je servisirati kot na primer kvarčne ure, uporabniku pa dajejo večji prestiž.
Mehanske ure je treba vzdrževati približno vsakih pet let, vendar naj to opravi pooblaščeni servis ali izkušen urar. Med servisom se posamezni sestavni deli ure očistijo in namažejo, obrabljeni deli pa se zamenjajo. Mehanske ure lahko ponujajo tudi več funkcij, in sicer prikaz dvojnega časa, štoparico in podobno.
Slabosti mehanskih ur
Pri nakupu mehanske ure je treba upoštevati tudi nekatere pomanjkljivosti. Najprej so to omejena zaloga energije, netočno določanje časa z nekajsekundnim odstopanjem ali višja cena ure. S temi urami morate biti tudi zelo previdni - paziti morate na udarce ali trke.
Ženske in moške mehanske ure
Mehanske ure ne spadajo med poceni ure, zato je njihova zasnova zelo razkošna in prestižna. Tako ženske kot moške mehanske ure imajo lahko tradicionalno okroglo, ovalno ali kvadratno obliko.
Oblikovanje je poudarjeno z visokokakovostnim materialom ohišja, ki je lahko izdelano iz titana, nerjavnega jekla z obdelavo NanTec, klasičnega nerjavnega jekla ter keramike in brona. Pri mehanskih urah razlikujemo tudi material paska, ki je lahko iz usnja, aligatorjeve kože, zapestnica pa je lahko tudi iz titana, tekstila, nerjavnega jekla in drugih materialov, kot je reciklirana plastika iz oceanov. Trajnost in kakovost se odraža tudi v materialu, ki je uporabljen na urnem steklu.
Razlikujemo, ali ima ura mineralno, safirno, plamensko ali akrilno steklo. Izberete lahko tudi mehansko uro z mrežasto zaponko, metuljasto zaponko, zložljivo zaponko, standardno zaponko ali zložljivo zaponko z varnostnim zatičem. Na številčnici so lahko arabske ali rimske številke, aplicirani indeksi ali indeksi z vdel